sunrtv.com.tr

Mersin'in Radyosu SUN RADYO FM 96.1

Mersin'in Televizyonu SUN TV

KANLIDİVANE’DE MÜZİK TARİHLE BULUŞTU

  •  3 Haziran 2024 Pazartesi 08:35

Mersin’deki Kanlıdivane Antik Kenti’nde düzenlenen Devlet Opera ve Balesi’nin konseri büyük ilgi gördü.

Mersin’deki Kanlıdivane Antik Kenti’nde düzenlenen Devlet Opera ve Balesi’nin konseri büyük ilgi gördü. Obruğun çevresinde bulunan antik kentte yerlerini alan vatandaşlar, 10 yıl aradan sonra düzenlenen konser eşliğinde gün batımını izledi.

 

Devlet Opera ve Balesi tarafından Mersin’in Erdemli ilçesindeki ören yeri Kanlidivane’de ’Antik Kentin Ezgisi’ ismiyle konser düzenlendi. Orkestra şefliğini Naci Özgüç’ün, koro şefliğini Anıl Aydın’ın yaptığı konserde birbirinden güzel 12 eser izleyenlere keyif verdi. Yaklaşık 1,5 saat süren konseri izleyen vatandaşlar, 10 yıl aradan sonra ilk defa konser yapıldığını ve çok beğendiklerini söyledi. Konser gün batımı ile birlikte sona erdi.

 

 

 

Müzik ve tarih buluştu

 

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, kentte birçok antik kent ve tescilli yapı bulunduğunu, Kanlıdivane’nin en önemlilerinden birisi olduğunu ifade etti. Müzikle tarihin bugün buluştuğunu aktaran Vali Pehlivan, "Kanlıdivane’nin yerleşimi milattan önce 3’üncü yüzyıla kadar dayanıyor. Milattan sonra 7’inci yüzyıla kadar devam etmiş. İsmini buradaki taşların kızılından aldığı söylenir. Burada büyük bir obruk var. Obruğun derinliği 50 metre, uzunluğu 142 metre, genişliği 95 metre, toplamda da 12 bin metrekare bir alana sahip" dedi.

 

Mersin’e kültür ve turizm amaçlı yaklaşık 1 milyon ziyaretçinin geldiğine dikkat çeken Pehlivan, ilerleyen süreçte çok daha fazla ziyaretçi ağırlamayı beklediklerini kaydetti.

Paylaş :
DÜNYACA ÜNLÜ BANKADAN TÜRKİYE İÇİN TAHMİN: ENFLASYON YÜZDE 40’A GERİLEYECEK
YENİ MR CİHAZI İLE RANDEVU SÜRELERİ KISALACAK
MERSİN’İN TARİHİ VE TURİSTLİK YERLERİNİ SANAL GERÇEKLİK GÖZLÜĞÜYLE KEŞFEDİYORLAR
REAL MADRİD, LUKA MODRİC’İN SÖZLEŞMESİNİ 1 YIL UZATTI

SUN RTV Yayıncılık A.Ş.

SUN Radyo ve Televizyon Yayıcılık
Mersin'in Televizyonu | www.sunrtv.com.tr

Ulaşım Krokisi

İletişim

Online iletişim formumuz ile, öneri ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.