sunrtv.com.tr

Mersin'in Radyosu SUN RADYO FM 96.1

Mersin'in Televizyonu SUN TV

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN ÜRETİCİLERE İNCİR FİDANI DESTEĞİ

  •  29 Aralık 2023 Cuma 09:23

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen tarımsal üretime katkı destekleri bünyesinde 13 ilçede ‘İncir Fidanı Dağıtım Töreni’ gerçekleştirildi.

İncirde çeşit ve verimliliğin artırılması, tarımda alternatif ürün oluşturulması, kapama incir bahçelerinin sayısının artırılarak incir yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması ile yüksek verim ve kaliteli meyveler elde ederek üreticilerin gelir seviyelerinin yükseltilmesini amaçlayan proje bünyesinde 13 ilçede 478 üreticiye, yüzde 50 hibeli olarak toplam 14 bin 654 adet incir fidanı dağıtıldı.

Endemik bir incir türü olan ‘Tarsus Siyahı’ ve ‘Mut Beyazı’ üretimini artırmak, rekoltesini yükseltmek ve ihracata uygun bir tür olduğu için üreticinin kâr elde etmesini sağlamak için başlatılan proje çerçevesinde Türkiye’de incir üretiminde dördüncü sırada olan Mersin’in ilk sıraya taşınması hedefleniyor.

“Özellikle Tarsus, incir üretiminde stratejik bir konumda”

İncirin Mersin ve özellikle Tarsus için stratejik bir konumu olduğunu kaydeden Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı Ziraat Mühendisi Hasan Özdemir, özellikle ‘Tarsus Siyahı’ incirinin üretiminin artırılması için destek verdiklerini söyledi. ‘Bursa Siyahı’ türündeki incirin ülke genelinde duyulduğunu, ancak erkenci olan ‘Tarsus Siyahı’nın çok bilinmediğine dikkat çeken Özdemir, “Tarsus siyahı erkenci olduğu için, ihracat potansiyeli yüksek bir çeşit. Bursa siyahına nazaran erken çıkmasından dolayı, piyasa eder miktarı daha yüksek oluyor. Bu nedenle verdiğimiz desteklerle, endemik bir tür olan Tarsus Siyahının yaygınlaştırılmasını, geliştirilmesini ve üretim rekoltesinin artırılmasını amaçlıyoruz” ifadelerine yer verdi. Üreticinin 5-6 yıl içerisinde verim almaya başlayabileceğini kaydeden Özdemir, sonraki yıllarda bu verimin katlanarak devam edeceğini belirtti.

Paylaş :
MERSİN’DE ARICILARA 4 MİLYON 200 BİN TL DESTEK SAĞLANDI
MERSİN’DE DEPO YANGINI SÖNDÜRÜLDÜ
MERCAN 100. YIL İKLİM VE ÇEVRE BİLİM MERKEZİ BAYRAMDA DA ZİYARETÇİLERİNİ AĞIRLIYOR
FENERBAHÇE ÜST ÜSTE İKİNCİ KEZ AVRUPA’NIN EN BÜYÜĞÜ

SUN RTV Yayıncılık A.Ş.

SUN Radyo ve Televizyon Yayıcılık
Mersin'in Televizyonu | www.sunrtv.com.tr

Ulaşım Krokisi

İletişim

Online iletişim formumuz ile, öneri ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.