sunrtv.com.tr

Mersin'in Radyosu SUN RADYO FM 96.1

Mersin'in Televizyonu SUN TV

13.TARSUS YARI MARATONU LANSMANI YAPILDI

  •  26 Kasm 2021 Cuma 15:12

Mersin Bykehir Belediye Bakan Vahap Seer, 28 Kasmda Tarsusta dzenlenecek olan 13. Uluslararas Tarsus Maratonu ncesinde basn mensuplaryla lansmanda bir araya geldi.

3 yl aradan sonra bu yl tüm Mersinlilerle beraber Tarsus’ta keyifli bir maraton düzenleyecek olmann mutluluunu yaadklarn söyleyen Seçer, 27 Kasm’da kurulacak olan fuar ve 28 Kasm’da 3 etap eklinde koulacak maratonun içerii hakknda bilgiler paylat. Bakan Seçer, “mkanlarn el verdii 2021 ylnda maratonu hep beraber Tarsus’ta gerçekletireceiz” dedi.

 

Kemik kanserini yenen Ecrin de Mersinli sporcu Azmi Erdoan ile yaracak

 

Tarsus’taki basn lansmanna Türkiye Atletizm Federasyonu Mersin Atletizm l Temsilcisi Halil Ouz, Büyükehir Belediyesi bürokratlar ve daire bakanlar, Mersin Gazeteciler Cemiyeti Bakan Rüstem Kaya Tepe, 2014’te düzenlenen Tarsus Maratonu ile 2020’de düzenlenen stanbul Maratonu’nun birincisi Sang Benard Cheruiyot, ktalararas yüzücü ve Mersinli sporcu Azmi Erdoan, kemik kanserini yenen ve kemoterapi görmeye devam eden Ecrin Aydo ile Meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, basn mensuplar ve sporcular da katld. Ecrin Aydo, Mersinli sporcu Azmi Erdoan ile birlikte 13. Uluslararas Tarsus Maratonu’nda 21 kilometreyi birlikte yaracak. Kanser tedavisi nedeniyle hareket kstll bulunan ve maratona tekerlekli sandalye ile katlacak olan Ecrin’in tekerlekli sandalyesini Azmi Erdoan sürecek. kili son 100 metreyi birlikte el ele geçecek.

 

3 bin 147 sporcu bu 3 kategorideki müsabakalarda mücadele etme ansn elde edecek”

 

Bakan Seçer, maratonun 3 etaptan oluacan belirterek, “13 ülkeden 66 yabanc sporcumuz var. Kenya, Avusturya, Faroe Adalar, Afganistan, Bulgaristan, Kazakistan, Polonya, Rusya, Tacikistan, Ukrayna, Yemen, Belarus ve Almanya’dan 66 yabanc sporcumuz bu yarlarda koacak. u ana kadar sporcu says olarak ulaan rakamlara göre 476 sporcumuz 21 kilometrelik maraton yarnda koacak. Yine 21 kilometrelik paten yarmz var. 36 sporcumuz da orada mücadele edecek. Halk Kousu’na da u ana kadar 2 bin 635 yurttamz kayt yaptrm. Kaytlarmz devam ediyor. Toplam olarak u anda 3 bin 147 sporcu bu 3 kategorideki müsabakalarda mücadele etme ansn elde edecekler” dedi.

 

Ecrin Aydo ve Azmi Erdoan’a da baarlar dileyen Bakan Seçer, “Ecrin Aydo kzmz Tarsus’ta misafir. Güçlü bir çocuk figürü sergiliyor. Onu kutluyorum. Kemik CEA dediimiz bir hastalkla mücadele ediyor. Ama azimli, evkli. Bunun yannda ona aabeylik yapan, gerçekten hayata tutunmasna katk sunan Azmi Erdoan’a da çok teekkür ediyorum. 21 kilometreyi tekerlekli sandalye ile beraber koacaklar. Basit bir müsabakada koan sporcular olarak deerlendirmemenizi, daha derin, içten, duygusal deerlendirmenizi istiyorum konuyu. Bundan çok anlam çkartacanz düünüyorum. Ben Ecrin’e ve Azmi’ye imdiden baarlar diliyorum. Yarmaclar içerisinde de favorim kendileri. Buradan da ilan etmi olaym” diye konutu.

 

Sporcular ve vatandalar için ücretsiz servis imkân salanacak

 

Bavurularn devam ettii bilgisini yineleyen Seçer, Teksin üzerinden bavurularn yaplabileceini söyledi. Bakan Seçer, “26 Kasm saat 14.00’e kadar devam ediyor. www. tarsusyarimaraton.com üzerinden ya da Teksin üzerinden yapabilirsiniz. 27 Kasm’da fuar alannda da kayt ilemlerine devam edilecek. 28 Kasm sabah yarmaya katlacak sporcularmz, vatandalarmz için Mersin merkezde sabah 07.30’da 10 ayr noktada ücretsiz servis imkân sunacaz. Bu noktalar hakkndaki bilgiyi de Teksin üzerinden edinebilirsiniz” diye konutu.

 

“Dereceye giren 88 sporcuya toplam 172 bin TL para ödülü verilecek

 

Seçer, pandemi sürecinin devam ettiini ve bu nedenle en üst düzey tedbirleri alarak maratonun bir olumsuzluk yaanmadan tamamlanmasn arzu ettiklerini aktard. Sporculara kit çantas ve çip datm srasnda a kart ve HES kodu kontrolünün yaplacan söyleyen Seçer, “Yar öncesi ate ölçümleri yaplacak. Ödül töreni srasnda alana sadece dereceye giren sporcu ve belli sayda protokol alnacak. Maraton kapsamnda kadn ve erkek olmak üzere 4 ayr kategoride ödül verilecek. Bunlar Yar Maraton Genel Sralamas, Yar Maraton Türk Atlet Sralamas, Yar Maraton Ya Gruplar Sralamas, Yar Maraton Paten Yarlar Ya Gruplar Sralamas olacak. Dereceye giren toplam 88 kiiye 250 TL’den 15 bin TL’ye kadar toplam 172 bin TL tutarnda para ödülü verilecek” dedi.

 

“Fuar alannda vatandalarmza keyifli bir an yaatmak istiyoruz”

 

Bakan Seçer, fuar gününde yaplacak etkinliklerle ilgili “27 Kasm Cumartesi 15.00-19.00 saatleri arasnda fuar günümüz. Burada kaytlar alnacak. Orada kit çantas datm gerçekletireceiz. Kent Orkestramz orada keyifli vakitler geçirmenizi salayacak. Yine halk oyunlarmz, zumba dans gösterimiz; çeitli stantlar kuracaz. O alanda vatandalarmza keyifli bir an yaatmak istiyoruz. Yine 18.00-19.00 saatleri arasnda Grup Lorca sahne alacak. Pazar günü artk yarlar balayacak. Balangç ve biti noktas Tarsus ehir Stadyumu olacak. 21 kilometre paten sporcular yar balama saati sabah 08.45. 21 kilometre maraton yar balama saati ise saat 09.00 olacak. Ardndan da 3 kilometrelik halk kousu balama saati 09.30 olarak belirlendi” bilgilerini paylat. Maratona kendisinin de katlacan belirten Bakan Seçer, maraton kapsamnda yaplacak konser ve gösterilerden bahsetti.

 

“Sporun bir birletirici gücü var”

 

Sporun öneminden bahseden Bakan Seçer, “Sporun bir birletirici gücü var. Sporun bar tesis etmede çok önemli bir etkisi var. Sporun ayrm gözetmeksizin, farkl renkleri fark ettirmeksizin insanlar bir araya getirme özellii var. Bu sebeple de sportif etkinliklerimizi daha da artrarak, daha da çeitlendirerek sürdürmek istiyoruz. Geçtiimiz günlerde 2 ayr kategoride yüzme maratonu gerçekletirdik. Yine çok yakn; geçen hafta sonu neticelendi; Uluslararas Satranç ampiyonas yine Mersin’de gerçekleti. Yine Avrupa Hareketlilik Haftas’nda bisiklet sporuna ilikin etkinlikler düzenledik. Bu ve bunun gibi birçok etkinliin saysn artrabiliriz” dedi.

 

Mersin Büyükehir Belediyesi bünyesindeki Gençlik ve Spor Kulübü’ne de deinen Bakan Seçer, disiplinli bir ekilde uzun vadeli projeksiyonlar yapldn, kulüp takmlarnn çou branta 1. Lig’de mücadele ettiini söyledi.  Seçer, “Bu yl da geçtiimiz yl olduu gibi inallah ampiyonluklar art arda spor kulübümüzdeki deiik branlarda gerçekletireceiz” diye konutu.

 

“Koucular aslnda bir tarih üzerinde gezinti yapacaklar”

 

Tüm dinler ve medeniyetler tarihinin yolunun mutlaka Tarsus’tan geçtiini belirten Bakan Seçer, Tarsus’un kendisi için de oldukça önemli olduunu söyleyerek, “Tarsusumuzu çok daha iyi noktalara getirme çabas içerisindeyiz. Bu maraton da Tarsusumuz için önemli bir etkinliktir. Güzergâh boyunca koucular aslnda bir tarih üzerinde gezinti yapacaklar. Bunun da bilincinde olmalarn arzu ediyorum. Belki attklar her admn altnda 10 bin yllk tarihin yattn söyleyebilirim. Çok deiik medeniyetlerden kalntlarn olduundan bahsedebiliriz. Bu derece güzel bir kentte yarnki etkinliklerimizi balatacaz ve pazar günü de noktalayacaz” dedi. Bakan Seçer, 27 Mart 2022’de de 5. Uluslararas Mersin Maratonu’nu gerçekletirmeyi planladklarn duyurdu.

 

Ecrin Aydo: “Azmi Abi’nin sürprizi çok güzel, çok teekkür ederim”

 

Büyükehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Bakan Ahmet Tarakç, Maraton hakknda teknik bilgileri paylat. Kemik kanserini yenen ve kemoterapi görmeye devam eden Ecrin Aydo’a Maraton’da elik edecek olan ktalararas yüzücü ve Mersinli sporcu Azmi Erdoan, “Bu yl Ecrin kzmz Tarsus’a davet ettim. 21 kilometrelik maratonumuza tekerlekli sandalye ile devam edeceiz. 21 kilometreyi bitireceiz” dedi. Ecrin Aydo da “Azmi Aabey bugün 21 kilometreyi tekerlekli sandalye ile beraber koacamz söyledi. Sürprizi çok güzel, çok teekkür ederim” sözleri ile mutluluunu dile getirdi.

 

Cheruiyot: “Yar alannda buluacamz herkese bol ans dilerim”

 

2014’teki Tarsus Maratonu ile 2020’deki stanbul Maratonu’nun birincisi Sang Benard Cheruiyot, “Tarsus beni çok etkileyen kadim bir yerleim yeri. Bir defa daha burada bulunmaktan dolay çok mutluyum. Bu benim Tarsus’ta üçüncü bulunuum. Tarsus Yar Maratonu’nu 2014’te ben kazanmtm. Mersin Büyükehir Belediye Bakan Sayn Vahap Seçer’e bu yar organize ettikleri için teekkürü bir borç bilirim. Yar alannda buluacamz herkese bol ans dilerim” dedi.

 

Payla :
TROPKAL MEYVELERN EN LEZZETLSNN KLOSU 80 TL HASADINA BALANDI
SERVS ARACININ ARPTII 3 YAINDAK OCUK HAYATINI KAYBETT
MERSN’DE BNLERCE K AIK HAVADA ’BERGEN’ FLMN ZLED
MERSN’DE CRETSZ CMNASTK KURSLARINDA GELECEN SPORCULARI YETYOR

SUN RTV Yaynclk A..

SUN Radyo ve Televizyon Yayclk
Mersin'in Televizyonu | www.sunrtv.com.tr

Ulam Krokisi

letiim

Online iletiim formumuz ile, neri ve grlerinizi bizimle paylaabilir, detayl bilgi alabilirsiniz.