sunrtv.com.tr

Mersin'in Radyosu SUN RADYO FM 96.1

Mersin'in Televizyonu SUN TV

TÜRKİYE’DE SON 19 YILDA SERA GAZI EMİSYONUNDA ÇARPICI ARTIŞ: YÜZDE 158

  •  4 Ağustos 2021 Çarşamba 11:12

Dr. Gökhan Arslan, TÜİK’in sera gazı envanter raporuna göre, Türkiye’de son 19 yılda sera gazı emisyonunda yüzde 157,7 artış olduğunu söyledi. Arslan, “Temiz enerjiye yönelmemiz gerekiyor” dedi.

Türkiye'de nüfus ve gelişen teknoloji ile birlikte enerji tüketimi hızla artıyor. Enerji ihtiyacı 20 yıllık süreçte iki katına çıkan ülkede, yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım artsa da halen enerji ihtiyacının büyük bölümü fosil yakıtlardan karşılanıyor. Merkezi Londra'da bulunan iklim ve enerji odaklı bağımsız düşünce kuruluşu Ember'in “Küresel Elektrik Görünümü 2021” raporu da Türkiye'de rüzgar ve güneş enerjisine yönelimin arttığını ortaya koydu. Rapora göre, enerji üretiminde yenilenebilir enerjinin payı artarken, nerdeyse tamamı ithal edilen doğalgazın payı ise azaldı. Sera gazı emisyonu yüksek kömür ise üretim sektöründeki payını korudu. 2020 yılında rüzgar ve güneş enerjisinden lisanslı ve lisanssız toplam 36,2 Terawatt saat (TWh) elektrik enerjisi üretilirken, bu oran toplam üretimin yüzde 12,3'ünü oluşturdu.

Doğalgazın payı azalıyor, kömür aynı

Mersin Üniversitesi Makine Mühendisliği Fakültesi Bölüm Başkanı ve Enerji Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Gökhan Arslan, Türkiye'nin elektrik enerjisi için kullanılan kurulu gücünün yüzde 49'unun fosil yakıtlı, yüzde 48'inin ise yenilenebilir enerji kaynaklı olduğunu ifade etti.

Paylaş :
TARSUS BELEDİYESİ DESTEK VERDİ, YERLİ PAMUK HASADI YAPILDI
MERSİN’DE KORKUTAN ORMAN YANGINI
ANEMURİUM ANTİK KENTİ’NİN LİMANI, SU ALTINDA ARANIYOR
VE BEKLENEN TRANSFER GERÇEKLEŞTİ. EMRE DEMİR BARCELONA’DA

SUN RTV Yayıncılık A.Ş.

SUN Radyo ve Televizyon Yayıcılık
Mersin'in Televizyonu | www.sunrtv.com.tr

Ulaşım Krokisi

İletişim

Online iletişim formumuz ile, öneri ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.